NAMET‘TE "KÖK-NEDEN ANALİZİ EĞİTİMLERİ" DÜZENLEDİK.

Namet, şarküteri ürünleri, taze et, ileri işlenmiş ürünler ve dondurulmuş ürünler üreten Türkiye’nin büyük et üreticilerinden biridir. İnsan sağlığı, kalite, hijyen, teknoloji ve lezzete verdiği önem sayesinde tüketicilerin beğenerek tercih ettiği ürünlere sahiptir.  

Namet bünyesinde "Kök Neden Analizi Eğitimi" düzenledik. Kök- Neden Analizi Eğitiminin amacı, bir problem veya uygunsuzluk durumunda problemi oluşturan kök nedenlerin belirli tekniklerle belirlenmesine yönelik bilgi ve becerileri geliştirmektir.  Bu yöndeki becerilerin geliştirilmesiyle kuruluş bünyesinde problemlerin etkili ve kalıcı olarak çözümlenmesi, verimlilik artışı ve maliyetlerin düşürülmesi sağlanır.

Eğitimde farklı birimlerden katılan yöneticilerle birlikte ekipler halinde problem çözme uygulamaları gerçekleştirdik. Ekipler, yaşanan gerçek problem konularını ele alarak önceliklendirdi. Daha sonra seçtikleri problemlere yönelik kök neden analizi tekniklerini uygulayarak gerçek kök nedenleri ve gerekli aksiyonları belirledi.

Her ekibin çalışma sonuçlarını yaptığı sunumlarla paylaşması sayesinde dinamik, katılımcı bir eğitim ortamı oluşturduk. Birlikte ve deneyimleyerek kalıcı öğrenme ve beceri geliştirme sayesinde eğitim hedeflerimize ulaştık.