BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ “GELİŞİM GÜNLERİ”NDE “KIZILDERİLİ BÜYÜK ŞEFLERİN LİDERLİK ÖZELLİKLERİ VE GÜNÜMÜZDE LİDERLİK” SUNUMU DÜZENLEDİK

Boğaziçi Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen “Gelişim Günleri” kapsamında öğrencilerin kişisel becerilerinin gelişimini sağlamak amacıyla eğitimler ve sunumlar gerçekleştiriliyor. 

BÜYAK, Boğaziçi Üniversitesi Yöneylem Araştırma Kulübü Gelişim Günleri kapsamında sunum gerçekleştirdik.

Sunumda Kuzey Amerika kızılderililerinin özgün ve doğal yaşamları, kabileleri, alışkanlıkları, avcı ve savaşçı yönleri ve "beyaz adam"la mücadelelerinden söz ettik.

Daha sonra üç efsanevi büyük şefi ele aldık. Bu şeflerin liderlik özellikleri, üstün yönleri, liderlik tarzlarını değerlendirdik. Bu şeflerin yönetim tarzını, günümüz liderlik ve yönetim yaklaşımlarıyla karşılaştırdık. Günümüz ve geleceğin liderliğinde önemli ilkeleri ve özellikleri aşağıdaki başlıklarla yorumladık.

  • Kızılderili toplumunda yaşamın temel özellikleri nelerdir ? (Kabile, aile, liderlik, avcılık, kadın, çocuk, savaşçılık, yönetim..vb)
  • Kızılderililer nasıl bir yaşam mücadelesi verdiler ?
  • Kızılderili tarihinde unutulmaz üç efsane şef; Tatanka Yotanka, Geronimo, Reis Joseph
  • Büyük ve efsane şefler hangi liderlik ve yönetim özelliklerine sahipti ?
  • Günümüz kuruluşlarında yönetim ve liderlik özellikleriyle karşılaştırma
  • Geleceğin liderlerine öneriler

Sunum süresince film gösterimleri sunduk, öğrencilerle birlikte sahnede canlandırmalar gerçekleştirdik. Böylece hem eğlenceli, hem de öğretici bir paylaşım ortamı sağladık