Erotik Liderlik (Melih Arat)

Son derece erotik ve şehvetli bir şekilde dans eden bir kadın, karşısındaki erkeği cinsel birleşme yönünde inanılmaz güçlü bir şekilde motive etmektedir. Liderlik, işte budur. Dünyadaki hiçbir siyasi lider, izleyenlerini erotik bir şekilde dans eden bir kadının potansiyel bir erkeği harekete geçirdiği seviyede motive edemez. Buradan hareketle liderliği basit bir şekilde şöyle tanımlayabiliriz. Lider, izleyenlerine, aşık ve hayranlarına bir hedef sunar ve bu hedefin çevresinde şehvet dansı yaparak aşıklarını harekete geçirmeye çalışır. Lider, bir grup ya da toplum için sunduğu vizyonu, ürünü tıpkı cinsel birleşme gibi, herkesin arzulayacağı bir amaca dönüştürme becerisi kadar liderdir. Bu tarz bir liderlik erotik liderlik olarak tanımlanabilir.

Erotik liderlerin bir özelliği de, insanların aşık olmayı ya da birlikte olmayı düşünebilecekleri bir dış görünüm sunmalarıdır. Bugün Türkiye'de "Hülya Avşar ile yaşamı paylaşmak isterim" diyecek çok sayıda erkek ve "Hülya Avşar olmak isterim" diyecek çok sayıda kadınla karşılaşabiliriz. Hülya Avşar'ın eğlence dünyasında sunduğu ürünler ne kadar iyi olursa olsun, kişisel tarzı ve güzelliği onun sunduğu ürünlerin katma değerini, sevilebilirliğini artırmaktadır. İnsanlar, aşık olabilecekleri liderler istemektedir. Fiziksel görünüş olarak, sempatiklik olarak, sohbet olarak, başarı olarak aşık olabilecekleri liderler istemektedir. Tek başına bunlar bir insanı lider yapmaya yetmese de, bir ürün ya da vizyonla buluştuklarında bunlar kişinin daha güçlü bir lider olmasına katkıda bulunmaktadır. Tansu Çiller, siyaset sahnesine ilk çıktığı günlerdeki zarif, güzel, eğitimli ve zeki kadın imajı, insanlar için aşık olabilecekleri bir lider sunuyordu. Ancak daha sonra aldığı kilolar, Türk tipi maço erkekliğe kayan tarzı, hırçınlığı, insanların onu sevebilme ve aşık olabilme potansiyelinin yok etti.

Örneğin, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sunduğu Türk stili maço erkek görüntüsü, sunduğu vizyonun güçlenmesine imkan vermektedir. Aynı kişisel imaja sahip olmayan Recai Kutan ya da Necmettin Erbakan'ın kendi vizyonlarını, kendi kişisel imajlarıyla benzer ölçüde desteklemesi mümkün değildir. Cem Uzan da yakışıklı, genç, iyi giyinen bir insan olarak sunduğu vizyonla birlikte milyonları partisine oy verme yönünde harekete geçirebilmiştir. Erotik liderliğin etkisini şöyle sorgulayabiliriz. Aynı politik görüşlere ve vizyona sahip olduğunu varsaydığımız Uzan ailesinin fiziksel olarak daha az cazibeli diğer üyelerinden biri Genç Parti'nin Başkanı olsaydı aynı seçim başarısını gösterebilir miydi? Boyner grubu çalışanları, gruba ve lidere bağlılık olarak Türkiye'nin diğer gruplarının önünde kabul edilebilir. Çünkü Cem Boyner sunduğu yönetim modeli ve vizyonun başarısının yanı sıra insanların aşık olabileceği ya da gıpta edebileceği bir imaja sahiptir.

İnsanlar, iki grup insanı severler. Birincisi kendileri gibi olanlar, ikincisi de olmak istedikleri tipte insanlar olanlar. "Çocuklar Duymasın" dizisinin "Taşfırın erkeği" bu kategorinin ikisine de girmektedir. Üniversite mezunu, orta gelirin üzerinde, güzel bir karısı olan bir erkek bu işin ideal kısmıdır. Diğer taraftan maço, kısa vadeli düşünen, hatalar yapan kişi ise işin toplumun geniş kesimlerine benzeyen kısmı. Aynı formüle uyan insanlardan biri de Yılmaz Erdoğan'dır. Bu özelliklere sahip insanlar da erotik lider olma potansiyeline sahiptir.

Güç
Erotik liderliğin sırlarından bir tanesi de güçtür. Güç, birkaç şekilde ortaya çıkar. Mesleki başarı, ün, zenginlik, ustalık gibi bir üstünlük, başkaları tarafından güç olarak algılanır. Ünlü ve ürünleri paylaşılan bir şarkıcı olmasa, Tarkan ile Bağdat Caddesi'ndeki birkaç genç kızdan başka kim ilgilenir? Ya da Fatih Terim, Avrupa Şampiyonu bir takımın teknik direktörü değil de, küçük bir kasaba takımının patronu olsa kadınlar onu ne kadar çekici bulurlar? Demek ki, erotik özelliklerin bir insanın liderliğini pekiştirmesi gibi, liderliğin kaynağı olan güç de, o kişiyi erotik kılabiliyor.

Sıra Dışı Objeler
Gerçek bir erotik lider, kendilerinin erotik yönlerini belirginleştirecek sıra dışı yöntemler kullanabilirler. Tarkan'ın zilli kemer takması, herkesin kravatlı ceketli konuşma yaptığı meydanlarda Cem Uzan'ın kravatsız beyaz gömleklerle konuşma yapması, rahmetli Barış Manço'nun yüzükleri bu insanları diğerlerinden ayırmakta ve sıra dışı kılmaktadır.

Erotik Liderlerin 5 Hatası

1. Erotik liderliğe zarar verebilecek denemeler yapmak.
Tayyip Erdoğan'ın düşme ihtimali olan ata binmesi ya da George W. Bush'un ginger denilen alete binmesi.

2. Erotik liderliğin sonsuza kadar süreceğini sanmak.
Kadın güzelliği gibi, erotik liderlik de geçicidir. Sürekli yenilenme ister. Ajda Pekkan ne kadar gerdirme operasyonları yüzünden ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, liderliğini korumaya çalışmaktadır.

3. İyi durumdan kötü duruma geçmek.
Yakışıklı, güzel, toplumun beğenisine uygun kiloda iken bu özeliklerden uzaklaşmak. Giyimine, kilosuna, kişisel bakımına özen göstermemek.

4. Erotik liderliğin, vizyon ve ürünün yerini alabileceğini sanmak.
Dış görünüş ve cazibe, tek başına liderlik için yetmez. Tarkan kötü bir albüm yaptığı zaman kendi işini bitirir.

5. İnsanları hedefe, vizyona ya da ürüne değil, aşırı ölçüde kendine odaklamak.
Siyasetçiler bir vizyon satarak oy isterler, popüler sanatçılar bir ürün, roman, film ya da kaset satmaya çalışırlar. Vizyonu ürünü sattıran kişiyse de, eğer kişi aşırı ölçüde ürünün önüne geçerse ürün satmaz olur. Hülya Avşar kadar, Hülya Avşar'ın ürünlerinden söz etmeliyiz. Recep Tayyip Erdoğan kadar, Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonundan, ürünlerinden söz etmeliyiz. Orhan Pamuk kadar, Orhan Pamuk'un eserlerinden söz etmeliyiz.